Стартъп под шипковия храст
Анелия Дионисова Автор
Когато се свързваме с Иво Балевски, той е в Пирин и се подготвя за изкачването на най-високия връх в Килиманджаро след два дни. Предизвикателство, към което предприемачът се отправя, зареден с любимото си гориво – здравословното шипково брашно, смляно в каменните мелници на фабриката на „Балевски и Киров“. „Шипката е царицата на билките, в природата не съществува друг растителен вид, който да съдържа в себе си цялата гама витамини в комбинация с минерали, омега 3, 6 и 9, флавоноиди. Ако не успеем да съхраним това богатство в продуктите си, работата ни ще е безсмислена“, казва Иво Балевски (50) през компютърния екран.
Но брандът се справя с тази цел. „Балевски и Киров“ е първото специализирано предприятие за преработка на шипки у нас, което покрива процесите от суровината до крайния продукт. С помощта на зелени технологии, иновации и практики, щадящи както природата, така и полезните съставки на плода, то произвежда над 30 натурални и органично чисти продукта. Портфолиото от шипкови масла, хранителни добавки, мармалади, брашна и чайове вече се продава на европейския пазар, а амбицията на собствениците е да разширят присъствието си там.
Идеята за стартъпа се появява преди девет години. Роденият в Трявна Иво Балевски се занимава с туризъм и през 2013 г. шипката случайно попада в полезрението му като земеделска култура. Готов е да диверсифицира дейността си и решава да стане производител на растението. Купува разсада, когато поредната случайност го запраща в друга посока. „Заговорих се с момчетата, работещи в разсадника, и те ми казаха: Защо не си затвориш цикъла? Наш познат има разработка за студено пресоване на масла“, припомня си Балевски. Среща се с въпросния човек и е завладян от мисълта да произвежда шипково масло, вярвайки, че с чист и качествен продукт може да се конкурира на пазара.
Концепцията му е одобрена за европейско финансиране през 2016 г. За да я опише на хартия, отбелязва предприемачът с въздишка, се отказва от планираното изкачване на Монблан. Първото му сериозно предизвикателство е да защити идеята си пред фонд „Земеделие“. Второто е инвестицията. Проектът е на стойност 3 800 000 лв., а получената субсидия е 1 млн. лв. Останалата част Балевски трябва да финансира със собствени средства. След близо година лутане по банки в търсене на кредитиране ръка му подава негов приятел от Варна – предприемачът Румен Киров. Той има разнообразно портфолио от дейности, основната от които е строителство. Двамата стават съдружници и така се появява „Балевски и Киров“ ООД, а тревненецът влиза в ролята на управител.
Фабриката, разположена в планинското село Черновръх, на няколко километра от Трявна, започва да функционира през 2020 г. „Беше дълъг процес – от първата копка до последната керемида, всичко е минало е през главата ми“, казва Иво Балевски. Суровината купува от български производители и я предлага в три линии биосертифицирани продукти. Брандът използва оптимално всяка част от миниатюрните червени плодове: от семките, в които се съдържа лековитото масло, през люспите и кюспето, които се мелят разделно, до мъха на шипките. В стремежа си да е устойчив и да запази всеки здравословен елемент в продуктите Балевски въвежда иновативни решения, разработени в екип с учени – експерти в съответните области. „Науката и бизнесът трябва да вървят ръка за ръка“, вярва той. Така сушенето става в специално проектирана горивна инсталация, чийто ресурс са власинките в шипката. 100 кг мъх отделят топлоенергия, достатъчна да изсуши 1 тон шипки. Предприемачът подчертава тънкия момент в тази еко технология – температурата при сушенето не надвишава 50 градуса, за да не се изгубят полезните свойства на плодовете. С гордост разказва за пресата за студено извличане на масло. Тя е патентована разработка на бранда и вади от твърдите семки максималното количество еликсир – до 4.2%, докато стандартната преса извлича 2%–2.5%, обяснява Балевски.
В процеса на пресоване е вкаран азот, което, от една страна, сваля температурата до 28-29 градуса, от друга, изтласква кислорода и предпазва маслото от окисляване. Филтроването и съхранението му също стават в азотна среда, което гарантира високото качество на финалния продукт. „Това ни помага да се преборим с конкуренцията на чилийското и китайското масло, които са значително по-евтини“, посочва Балевски. Сред клиентите на бранда са няколко козметични компании, готови да плащат по-скъпо за първокласния му продукт. Предприемачът е убеден, че това е правилната посока на развитие. Глобалният тренд потвърждава неговия оптимизъм. Според Stratviewresearch пазарът на шипково масло е в растеж и до 2026 г. ще стигне 197.6 млн. долара, като в момента България е втора в топ 3 на световните производители на масло – след Чили и преди Турция.
Пандемията дава тласък на стартъпа. „Хората все повече се обръщат към здравословния начин на живот, търсят чисти продукти и това изигра положителна роля в развитието ни“, коментира Балевски. По данни от Търговския регистър за 2020 г. фирмите, през които минава дейността на предприятието – „Балевски и Киров“ ООД и „Балевски и Киров Комерс“ ООД, отчитат 30 хил. лв. от продажба на стоки, направени през декември за половин месец работа на електронния магазин. Следващата година приходите от продажби са се увеличили до 360 хил. лв., според счетоводния отдел на бранда. С новите договори с чуждестранни партньори предприемачът очаква през 2022 г. оборотите да скочат двойно спрямо 2021 г.
Шипковото масло е подмладяващ еликсир за кожата и все повече козметични компании стават клиенти на „Балевски и Киров“. Те са готови да плащат по-високата цена на младия бранд, но да получават чист и качествен продукт
Брандът вече е отворил вратата към чуждия пазар и изнася шипково брашно за Нидерландия, Великобритания и Италия през търговци на едро. Следващата цел на „Балевски и Киров“ е да влезе на европейския пазар на дребно, като използва фулфилмънт центрове във Франция и Словакия. За да осъществи тази стратегия, Балевски ще следва принцип, който важи в планината: „Изкачването на всеки връх е маратон, не спринт. Трябва да се движиш с бавни, уверени стъпки и да си поемаш въздух между тях, за да успееш.“
Източник: Forbes България
Снимки от Габриела и Теодор Калушков за Forbes